2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

DBU's formand om Football Leaks: »Det er slut med at tro, at vi kan lave regler, der holder i fem år«

Jesper Møller har været en del af dansk fodbolds top i 25 år - først som næstformand i AaB fra 1993 og som formand i samme klub siden 2000, før han blev DBU-formand i 2014 efter 16 år i bestyrelsen.
Jesper Møller har været en del af dansk fodbolds top i 25 år - først som næstformand i AaB fra 1993 og som formand i samme klub siden 2000, før han blev DBU-formand i 2014 efter 16 år i bestyrelsen.

For rundt regnet 25 år siden stod Søren Thorst på gaden i Aalborg. Det samme gjorde Erik Bo Andersen og resten af spillerne fra superligaklubben AaB, og det var ikke for sjov. Klubben var i betalingsstandsning. I stedet for at få løn fik spillerne ordre på at gå ud for at tigge den videre eksistens i hus, for der manglede altså over en million kroner.

»I dag ville man jo grine af det«, siger Jesper Møller, der i dag er formand for Dansk Boldspil-Union (DBU), men dengang trådte ind i AaB’s bestyrelse.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her