Brøndby smed mesterskabet og genbesøgte spøgelset fra Horsens, da FC Midtjylland vandt den mest underholdende og vanvittige Superliga-sæson i mands minde.

Selvfølgelig skulle den mest vanvittige Superliga-sæson afgøres på den mest vanvittige vis

Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

»Hvem vinder Superligaen?« Jeg har ikke tal på, hvor mange gange det spørgsmål har startet en samtale i løbet af dette forår. Det er sket i beskeder med de nærmeste venner, i opkald med familiemedlemmer, til fredagsbold med kammeraterne og i samtaler med kollegaer på redaktionen. Det kan mange sikkert genkende.

Superligaen har nærmest haft karakter af at være allestedsnærværende på grund af spændingen om udfaldet. Aldrig før var det sket, at fire klubber havde muligheden for at blive danske mestre med to spillerunder tilbage. Sjældent har det været sværere at gennemskue, hvem der ville snuble næste gang eller trække afgørende fra. Det blev bedst bevist, da FC København 12. maj vandt 3-1 på Brøndby Stadion og overtog førstepladsen for så ni dage senere ikke længere at kunne blive danske mestre efter nederlag til FC Midtjylland og AGF.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her