Giftig reserveangriber overstrålede Bendtner

Det danske fodboldlandshold trænede mandag for første gang på stadion i Kolobrzeg. Nicklas Bendtner måtte se angrebsreserven Nicklas Pedersen stjæle rampelyset.
Det danske fodboldlandshold trænede mandag for første gang på stadion i Kolobrzeg. Nicklas Bendtner måtte se angrebsreserven Nicklas Pedersen stjæle rampelyset.
Lyt til artiklen

De godt 2.000 tilskuere, der overværede den danske EM-trups første træning i kurbyen Kolobrzeg ved Østersøkysten i det nordlige Polen, hvor Morten Olsen og hans mænd har indkvarteret sig for at lade op til slutrunden, kan sagtens have fået det indtryk, at Nicklas Pedersen tilhører startopstillingen på det danske hold.

Angriberen fra hollandske Groningen overstrålede den anden Nicklas, med efternavnet Bendtner, i 25 minutters spil 11 mod 11.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her