Topscorer bliver Frankrigs store EM-helt

2-0. Efter en redning af Mauel Neuer prikkede Antoine Griezmann sit sjette EM-mål ind mellem benene på den tyske målmand.
2-0. Efter en redning af Mauel Neuer prikkede Antoine Griezmann sit sjette EM-mål ind mellem benene på den tyske målmand.
Lyt til artiklen

Selvfølgelig må det være en fordel at spille på hjemmebane i en af de store EM- og VM-slutrunder i fodbold – og det gør Frankrig på søndag aften i finalen mod Portugal. Men det er faktisk ikke så tit, at værtsnationen slutter som europamester eller verdensmester.

I EM-sammenhæng er det – hvis vi ser på slutrunder fra 1980 og fremefter – sket en eneste gang. I 1984 med otte deltagere, da Frankrig vandt finalen i Paris med 2-0 over Spanien. Spanierne havde straffesparks-besejret Danmark i semifinalen, hvad Preben Elkjær husker, men egentlig helst vil glemme. Michel Platini var styrmanden og lederen på holdet og scorede det ene finalemål, Bruno Bellone lavede det andet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her