FCK måtte lidt igennem, før finnerne var slået

Afbrænder. Andreas Cornelius brændte et straffespark og blev grebet ud af den fiske målmand i 2. halvleg.
Afbrænder. Andreas Cornelius brændte et straffespark og blev grebet ud af den fiske målmand i 2. halvleg.
Lyt til artiklen

FC København-angriberen Andreas Cornelius brændte et straffespark og et kvarter før tid var gæsterne fra HJK Helsinki tæt på scoring i Europa League-dysten i Parken, men frontløberen med det frygtindgydende efternavn Savage var uskarp.

Derfor kunne de danske vicemestre, der var dominerende, men langt fra effektive nok, gå fra banen med en 2-0-sejr i en af de kampe, som bare skal vindes, hvis avancement til forårets knockoutkampe skal være et realistisk mål.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her