Tottenham i uvant favoritrolle mod Chelsea

Ny. Argentineren Erik Lamela (tv) er en af mange spillere, der er med til at skabe en større bredde i Tottenham.
Ny. Argentineren Erik Lamela (tv) er en af mange spillere, der er med til at skabe en større bredde i Tottenham.
Lyt til artiklen

Det er næsten to år og hele otte indbyrdes opgør siden, at Tottenham har slået Chelsea. End ikke en Gareth Bale på toppen i sidste sæson kunne sikre de hvidblusede en sejr over de evige rivaler fra Chelsea FC.

Statistik lyver som bekendt aldrig og derfor må vi lede andetsteds for at forklare oddssætternes logik. Et kig i på den nuværende stilling i Premier League medvirker til opklaringen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her