Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

AGF har erobret Superligaens førsteplads efter 15 runder, der har vist sig langt sværere for landets tre økonomisk største klubber, end det burde være tilfældet, skriver Søren Lissner i denne analyse.

Den er gal i toppen af Superligaen

Foto: Ernst van Norde/Ritzau Scanpix
Foto: Ernst van Norde/Ritzau Scanpix

Noget af det fineste, der nogensinde er blevet sagt om Superligaen, er, at det ikke er verdens bedste liga, men det er vores liga. I en fodboldtid, hvor Saudi-Arabien er på vej til at tilslutte sig Qatar på listen som VM-vært, er Superligaen og det nære kommet på mode. Folk tager på stadion i et omfang, der aldrig er set før. Men i denne efterårssæson må fans af FC København, FC Midtjylland samt Brøndby under og efter kampene også tage sig til hovedet i langt højere grad, end det burde være tilfældet.

I løbet af nu 15 runder har Brøndby tabt 4-1 i FC Nordsjælland, et derby mod FC København og begge opgør mod AGF. Efter sidste fløjt i Aarhus tabte Jesper Sørensen på meget ukarakteristisk vis hovedet og fik et rødt kort efter en batalje med Felix Beijmo.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her