FC Nordsjælland-helt vil være kampafgørende

Tomålsskytte. Offensivspilleren Uffe Bech blev helten for FC Nordsjælland, der i går vandt årets superligapremiere mod FC Vestsjælland med 3-2.
Tomålsskytte. Offensivspilleren Uffe Bech blev helten for FC Nordsjælland, der i går vandt årets superligapremiere mod FC Vestsjælland med 3-2.
Lyt til artiklen

Uffe Bech meldte inden superligasæsonens start ud, at han vil være mere afgørende for FC Nordsjælland. I fredagens premiere mod FC Vestsjælland viste han så, at der er handling bag ordene.

Bech tog sagen i egen hånd da FC Nordsjælland var nede 1-2. I anden halvleg fuldendte han først et flot opspil med målet til 2-2, og kort før tid følte han så bolden i netmaskerne fra kanten af feltet og sikrede dermed en 3-2-sejr.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her