Van der Vaart: Danskerne mistede luften

SELVSIKKER. Rafael van der Vaart mener, at Hollands sejr over Danmark blot er den første i en række af mange.
SELVSIKKER. Rafael van der Vaart mener, at Hollands sejr over Danmark blot er den første i en række af mange.
Lyt til artiklen

Danmark var som ventet en vanskelig modstander og udfordrede Holland, indtil selvmålet lige efter pausen afgjorde kampen.

Det siger den offensive hollænder, Rafael van der Vaart.

»Der var ingen overraskelser i den måde, de spillede på. Vi vidste, det ville blive en vanskelig kamp, og det var det indtil selvmålet«, slår han fast og roser Danmark for en god indsats i første halvleg.

LÆS OGSÅ Holland: Vi formåede ikke at spille smukt

»Det er et stærkt, fysisk hold, som mistede luften, da vi kom foran«, siger Real Madrid-spilleren, som fandt det vanskeligt at spille på det store stadion i den tyndere luft omkring Johannesburg.

»Selve banen var også vanskelig, så vi spillede ikke vores bedste kamp i dag, selv om det blev bedre og bedre i anden halvleg«, siger Rafael van der Vaart.

SIMON POULSENS SELVMÅL

Søren-Mikael Hansen

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her