Danmark og Olsen er oppe til den helt store eksamen i aften

eksamen. Nicklas Bendtner (midt) skylder mål, når Danmark i aften er ude i endnu en skæbnekamp. Denne gang mod Italien.
eksamen. Nicklas Bendtner (midt) skylder mål, når Danmark i aften er ude i endnu en skæbnekamp. Denne gang mod Italien.
Lyt til artiklen

Morten Olsen har ført Danmark til fire store slutrunder af seks mulige. Det er mere end godkendt, bl.a. set i lyset af, at DBU’s forventninger har gået på, at fansholdet ’bare’ skal være med i hveranden.

Manden, der som spiller og træner har betydet så enormt meget for dansk fodbold, brænder for at bringe holdet i den femte slutrunde. Chancerne for, at det bliver næste år i Brasilien, er små. De er større i den kommende EM-turnering, hvor 24 hold skal med til EM 2016 i Frankrig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her