Anja Andersen tog ydmygelse på sin kappe

Lyt til artiklen

Der var ingen bortforklaringer, da Anja Andersen skulle gøre status over FCK Håndbolds klare 18-28-nederlag i det vigtige Champions League-opgør mod Hypo Niederösterreich.

Træneren tog selv skylden for, at københavnerne spillede langt under niveau og aldrig fandt fodfæste i kampen.

»Alt gik galt i dag. Jeg formåede endnu engang ikke at få mit hold til at gøre det, jeg gerne ville. I sidste ende er det altid en træners ansvar, når sådan noget sker, så det har jeg ikke gjort godt nok. Det er nødt til at blive bedre fremover«, lød det ærligt fra Andersen, hvis opgave heller ikke blev nemmere af, at tyske Nadine Krause måtte melde fra med sygdom og af, at playmakeren Maren Baumbach ikke havde trænet med holdet siden hjemkomsten fra EM i Makedonien.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her