Spillere tilbydes sorte penge i tophåndbold

Mange håndboldspiller får tilbudt sorte penge af klubben, siger spillerns forening. Manden på arkivbilledet har dog intet med det at gøre.
Mange håndboldspiller får tilbudt sorte penge af klubben, siger spillerns forening. Manden på arkivbilledet har dog intet med det at gøre.
Lyt til artiklen

Sorte penge florerer i dansk elitehåndbold. Inden for et år har spillernes fagforening, Håndbold Spiller Foreningen, modtaget 20-30 opkald fra liga- eller 1. divisionsspillere, der har modtaget tilbud om sorte penge i deres klubkontrakt. Enten lå de i kontraktforhandling eller havde eksisterende kontrakter med en dansk klub, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten. »Der var tale om sager, hvor der ikke blev afregnet skat efter reglerne, altså skattesnyd. Heldigvis har spillerne fulgt vores råd om at rydde op i sagerne eller sige nej til de kreative udspil«, siger formanden for Håndbold Spiller Foreningen, Torben Vinther.

I forvejen har foreningen kendskab til adskillige sager om sorte penge. På tre år har man ført 57 sager mod klubber, der har misligholdt en spillers kontrakt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her