Lasse Boesen blev topscorer med syv mål, Lars Jørgensen havde 32 opdækningsminutter, men fik scoret ét mål, Bo Spellerberg var på banen i 28 minutter, Joachim Boldsen dækkede op i 20 minutter – og målmanden Kasper Hvidt var på banen i hele kampen med en redningsprocent på 41. Portræt af EM-finalen mod Kroatien i Lillehammer i januar 2008. En kamp, danskerne vandt 24-20 – og som altså sikrede det mandlige håndboldlandsholds første titel nogensinde.
LÆS OGSÅ Mikkel Hansen fortsætter karrieren i Frankrig
De fem hovedrolleindehavere fra dengang er nu klubkammerater i KIF København. Og i aften løber de på banen i Tre-For Arena i Kolding for at blive præsenteret for det jyske hjemmepublikum i en testkamp mod Hamburg – og uden at have trænet sammen i bare fem minutter.
»Det har der bare ikke været tid til«, sagde Joachim Boldsen i går til Politiken.
Har ikke skrevet under endnu I samme samtale forsikrede han også, at han, Kasper Hvidt og Lars Jørgensen – de tre musketerer fra konkursdøde AG København – »straks« ville skrive under på kontrakten med Kolding-klubben, der nu har fået København koblet på sit navn. »Vi skriver under, når printeren virker igen«, lød det fra en glad Joachim Boldsen – som sad lige ved siden af den hostende printer.


























