»Verdens bedste hold« er aflyst

Jesper NIelsen har flyttet sin drøm om at skabe verdens bedste håndboldhold fra Vestegnen til Tyskland. Og han tager den islandske stjerne Olafur Stefansson med sig.
Jesper NIelsen har flyttet sin drøm om at skabe verdens bedste håndboldhold fra Vestegnen til Tyskland. Og han tager den islandske stjerne Olafur Stefansson med sig.
Lyt til artiklen

Ambitionerne med håndboldklubben Albertslund/Glostrup har ikke været til at tage fejl af, siden smykkeproducenten Jesper Nielsen fra KasiGroup købte sig ind på Vestegnen.

Målsætningen om at skabe et hold, der kunne vinde Champions League, blev understreget for blot en måned siden, da verdens måske bedste håndboldspiller, Olafur Stefansson, blev præsenteret som ny spiller i 2.-divisionsklubben. AG skal være talenfabrik Men nu viser det sig, at der alligevel ikke var plads til de voldsomme armbevægelser eller Olafur Stefansson i Danmark. Jesper Nielsen flytter nemlig sig selv og firmaet til Tyskland og kaster i stedet kræfterne i at skabe verdens bedste hold i Rhein Neckar Löwen, hvor han bliver bestyrelsesformand.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her