Håndbold-VM 2019: Landstræneren vil spare Mikkel Hansen under VM

Mikkel Hansen og landstræner Jacobsen kommer forhåbentlig ikke op at slås om Hansens rolle på fremtidens danske landshold. Lars Poulsen/POLFOTO
Mikkel Hansen og landstræner Jacobsen kommer forhåbentlig ikke op at slås om Hansens rolle på fremtidens danske landshold. Lars Poulsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Den danske Paris-spiller Mikkel Hansen, der to gange i karrierens løb officielt er blevet kåret til ’verdens bedste’, har knæproblemer.

Selv siger Mikkel Hansen, at de ikke er karrieretruende, og at han kan holde dem i ave ved korrekt træning og fornuftig restitution. På den måde undgår han også en operation, der skal fjerne irriterende bruskdannelser.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her