Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

VM's statistik er helt ude i skoven

statistik-rod. Niklas Landin var – ifølge Det Internationale Håndboldforbund – eneste danske mand i målet mod Australien. Det stemmer dog ikke helt med virkeligheden, for Søren Rasmussen stod hele anden halvleg. Foto: Jens Dresling
statistik-rod. Niklas Landin var – ifølge Det Internationale Håndboldforbund – eneste danske mand i målet mod Australien. Det stemmer dog ikke helt med virkeligheden, for Søren Rasmussen stod hele anden halvleg. Foto: Jens Dresling

Hvem er verdens bedste håndboldmålmand? Det er den unge dansker Niklas Landin – hvis man skal tro den statistik, der blev udregnet af Det Internationale Håndboldforbund, IHF, efter den første fulde spillerunde ved VM-slutrunden i Malmø.

QUIZ Hvem ved mest om håndbold?

Men det skal man ikke – tro statistikken. For den er fyldt med fejl. Og hvad værre er, så vil de indskrevne fejl formentlig præge statistikken i resten af VM-turneringen.

Redningsprocent på 72
Hvis man går ind og nærlæser tallene for den danske indsats i showkampen mod Australien, vil man kunne se, at målmand Landin havde 27 redninger på australiernes 37 skud.

Det er blevet omregnet til en redningsprocent på 72 – og det sender den unge dansker fra ligaklubben BSV helt til tops på målmandslisten.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her