Seattle Seahawks er for andet år i træk klar til Super Bowl - finalen i amerikansk fodbold - efter en vanvittig slutspurt i opgøret mod Green Bay Packers, der blev slået 28-22 efter forlænget spilletid i NFC-mesterskabskampen.
De forsvarende mestre fra Seattle Seahawks var spillet ud af banen i store dele af kampen og var efter de to første perioder bagud 0-16.
Green Bay Packers holdt føringen indtil to minutter før tid. Men så fumlede en af holdets spillere med den ovale bold, og det udnyttede Seattle til at komme tilbage i opgøret.
Det er første gang i ti år, at de forsvarende mestre når frem til Super Bowl, og måden det skete på var forbløffende. Seattles offensive spil var ineffektivt og uden snert, og da der resterede under fire minutter var holdet bagud 7-19.
Men to touchdowns i løbet af bare 44 sekunder vendte op og ned på stillingen og udløste enorm jubel hos det rekordstore hjemmepublikum på 68.538.
ritzau
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind