Kvalificeret. Helle Frederiksen er den ene af to danske triatlon-atleter, der stiller op i London.
Foto: Martin Lehmann (arkiv)

Kvalificeret. Helle Frederiksen er den ene af to danske triatlon-atleter, der stiller op i London.

OL 2012

Her er de 113 danske OL-deltagere

For første gang siden 1996 er der flere end 100 aktive i den danske OL-trup.

OL 2012

Danmarks hold ved OL i London bliver på 113 deltagere.

Kuglestøderen Kim Christensen er den seneste på listen.

LÆS ARTIKEL

Tennisspilleren Frederik Løchte Nielsen er førstereserve og er med i London, klar til at træde ind i turneringen, hvos der kommer et afbud.

113 OL-kvalificerede danskere

Atletik (5)
Sara Slott Petersen - 400 m hæk
Andreas Bube - 800 meter løb
Jesper Faurschou - maratonløb
Jessica Draskau-Petersson - maratonløb
Caroline Bonde Holm - stangspring
Kim Christensen - kuglestød

Badminton (9)
Peter Gade - herresingle
Jan Ø. Jørgensen - herresingle
Tine Baun - damesingle
Mathias Boe - herredouble
Carsten Mogensen - herredouble
Kamilla Rytter Juhl - dame- og mixed double
Christinna Pedersen - dame- og mixed double
Joachim Fischer - mixed double
Thomas Laybourn - mixed double

Boksning (1)
Dennis Ceylan - bantamvægt

Bordtennis (3)
Michael Maze - herresingle
Allan Bentsen - herresingle
Mie Skov - damesingle

Brydning (2)
Håkan Nyblom - 55 kg-klassen
Mark O. Madsen - 74 kg-klassen

Bueskydning (3)
Carina Christiansen - individuelt og hold
Maja Jager - individuelt og hold
Louise Laursen - individuelt og hold

Cykling (10)
Matti Breschel - Linjeløbet
Nicki Sørensen - Linjeløbet
Jakob Fuglsang - Linjeløbet og enkeltstart
Lars Bak - Linjeløbet og enkeltstart
Casper von Folsach - 4 km holdforfølgelse
Michael Mørkøv - 4 km holdforfølgelse
Rasmus Quaade - 4 km holdforfølgelse
Lasse Norman Hansen - 4 km holdforfølgelse og omniun
Annika Langvad - mountainbike Morten Therkildsen
- BMX

Gymnastik (1)
Peter Jensen - trampolin

Håndbold (28)
Niklas Landin Marcus Cleverly Thomas Mogensen Rasmus Lauge Schmidt Nikolaj Markussen Anders Eggert Bo Spellerberg Michael V. Knudsen Lasse Svan Hansen Hans Lindberg Rene Toft Hansen Kasper Søndergaard Mikkel Hansen Kasper Nielsen














Karin Mortensen Christina Pedersen Louise Burgaard Ann Grete Nørgaard Mette Meldgaard Susan Thorsgaard Louise Svalastog Spellerberg Christina Krogshede Pernille H. Larsen Line Jørgensen Trine Troelsen Rikke Skov Berit Kristensen Camilla Dalby












Kano&kajak (5)
Henriette Engel Hansen - 200 og 500 m enerkajak
Rene Holten Poulsen - 1.000 m firerkajak og 1.000 m enerkajak Kim Wraae
- 1.000 m firerkajak og 1.000 m toerkajak Emil Stær
- 1.000 m firerkajak og 1.000 m toerkajak Kasper Bleibach
- 1.000 m firerkajak og 200 m enerkajak

Ridning (4) Anne Van Olst - dressur, hold og individuelt Anna Kaszprzak - dressur, hold og individuelt Nathalie zu Sayn-Wittgenstein - dressur, hold og individuelt Lisbet Seierskilde - dressur, individuelt



Roning (10)
Eskild Ebbesen - letvægtsfirer
Morten Jørgensen - letvægtsfirer
Jacob Barsøe - letvægtsfirer
Kasper Winther Jørgensen - letvægtsfirer
Mads Rasmussen - letvægtsdobbeltsculler
Rasmus Quist - letvægtsdobbeltsculler
Juliane Elander Rasmussen - letvægtsdobbeltsculler
Anne Lolk - letvægtsdobbeltsculler
Fie Udby Erichsen - singlesculler
Henrik Stephansen - singlesculler

Sejlsport (13)
Peter Lang - 49er
Allan Nørregaard - 49er
Anne-Marie Rindom - laser radial
Thorbjørn Schierup - laserjolle
Jonas Høgh-Christensen - finnjolle
Sebastian Fleischer - RS:X
Lotte Meldgaard - matchrace
Susanne Boidin - matchrace
Tina Schmidt Gramkov - matchrace
Michael Hestbæk - starbåd Claus Olesen
- starbåd Henriette Koch
- 470-jolle Lene Sommer
- 470-jolle

Annonce

Artiklen fortsætter efter annoncen

Annonce

Skydning (5)
Jesper Hansen - skeet
Anders Golding - skeet
Stine Nielsen - 10 m riffel
Stine Andersen - 10 m riffel
Torben Grimmel - riffel, 60 skud liggende

Svømning (10)
Lotte Friis - 400, 800 og 4x100 m fri
Jeanette Ottesen - 50 og 100 m fri, 100 meter butterfly, 4x100 m fri og 4x100 m medley
Rikke Møller Pedersen - 100 og 200 m bryst, 4x100 m medley
Pernille Blume - 50, 100 og 4x100 m fri, 4x100 m medley
Mie Ø. Nielsen - 100 m ryg, 4x100 m fri, 4x100 m medley
Mads Glæsner - 400 og 4x200 m fri
Pál Joensen - 400, 1.500 og 4x200 m fri
Daniel Skaaning - 4x200 m fri
Anders Lie - 4x200 m fri
Mathias Gydesen - 100 m ryg

Tennis (1)
Caroline Wozniacki - damesingle

Triatlon (2)
Helle Frederiksen - individuelt Line Jensen
- individuelt

4 officielle reserver

Mathias Møller Nielsen - 4 km holdforfølgelse
Mie Augustesen - håndbold
Lasse Boesen - håndbold
Sidsel Johansen - dressur

Redaktionen anbefaler:

Læs mere:

Læs mere

Annonce

For abonnenter

Annonce

Forsiden

Annonce