Bragende OL-succes: Men der kommer ikke flere penge fra ministeren - og næppe et OL til Danmark

Tilskuer. Ministeren var bl.a. vidne til håndboldmændenes exit mod Sverige.
Tilskuer. Ministeren var bl.a. vidne til håndboldmændenes exit mod Sverige.
Lyt til artiklen

Smilet er bredt som et væg til væg-tæppe, da den radikale kulturminister, Uffe Elbæk, gør sin entre i den lille pressecafé ved den store olympiske basketballarena for at møde Politiken – og han har også lys i øjnene, da han stikker hånden frem til hilsen, for kort forinden har den danske 49’er-båd vundet bronze og understreget en ganske usædvanlig succesfuld dansk olympisk indsats.

Den fornemste i 64 år, de bedste danske lege siden 1948, også i London, men hvor antallet af deltagende nationer var mindre, og hvor mange lande havde mistet deres unge i Anden Verdenskrig. Men da Uffe Elbæk sætter sig ved bordet, er han tomhændet. Ingen gaver til dansk idræt som tak for medaljer og mange top-8-placeringer, ingen løfter om ekstra opbakning til den olympiske kampagne frem mod legene i Rio om fire år. »Team Danmark og eliteidrætten har de penge, de har, godt 100 millioner kroner, og dem skal de være glade for. Der kommer ikke flere«, sagde kulturministeren. Og understregede, at det er trængselstider. Men også, at idrætten skal være taknemmelig for, at den økonomiske støtte ikke er blevet beskåret i regeringens såkaldte 2020-plan.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her