Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon

Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Læs nu
Du har ingen artikler på din læseliste
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

EM-TRUPPEN. Med 15 svømmere er Danmarks trup i Berlin en tangering af det største EM-hold nogensinde.
Foto: JENS DRESLING (arkiv)

EM-TRUPPEN. Med 15 svømmere er Danmarks trup i Berlin en tangering af det største EM-hold nogensinde.

Svømning
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

EM-overblik: 9 medaljer, 13 finaler, 4 rekorder og alle de andre

Se her hvad de 15 danske svømmere præsterede ved EM i Berlin.

Svømning
Læs artiklen senere Gemt (klik for at fjerne) Læst

9 medaljer

Med.

Svømmer

Disciplin

Guld

Nielsen, Pedersen, Ottesen, Blume

4x100 m medley

Guld

Jeanette Ottesen

100 m butterfly

Guld

Rikke Møller Pedersen

200 m bryst

Guld

Viktor Bromer

200 m butterfly

Guld

Mie Ø. Nielsen

100 m rygcrawl

Guld

Rikke Møller Pedersen

100 m bryst

Sølv

Jeanette Ottesen

50 m butterfly

Bronze

Mie Ø. Nielsen

50 m rygcrawl

Bronze

Jeanette Ottesen

50 meter fri

4 andre finaler

Pl.

Svømmer

Tid

Disciplin

4

Pernille Blume

54,15 sek.

100 m fri

4

Lotte Friis

8.27,21 min.

800 m fri

7

Lotte Friis

4.10,13 min.

400 m fri

Disk.

Ottesen, Levisen, Nielsen, Blume

Ikke reg.

4x100 m fri

4 danske rekorder

Svømmer

Tid

Disciplin

Jeanette Ottesen

56,51 sek.

100 m butterfly (finale)

Viktor Bromer

1.55,43 min.

200 m butterfly (indl.)

Viktor Bromer

1.55,29 min.

200 m butterfly (finale)

Nielsen, Pedersen, Ottesen, Blume

3.55,62 min. (ER)

4x100 m medley (finale)

Og så alle dem, der ikke kom videre fra indledende heat (i) eller semifinaler (s):

Pl.

Navn

Tid

Disciplin

9 (i)

Anton Ørskov Ipsen

7.58,17 min. (pr)

800 m fri

9 (s)

Rikke Møller Pedersen

31,40 sek.

50 m bryst

10 (i)

Anders Lie

4.50,62 min. (pr)

400 m fri

10 (s)

Pernille Blume

25,12 sek.

50 m fri

11 (i)

Anton Ørskov Ipsen

15.17,24 min. (pr)

1.500 m fri

11 (i)

Lie, Bromer, Ipsen, Skaaning

7.21,53 min. (C)

4x200 m fri

15 (i)

Julie Levisen

25,46 sek.

50 m fri

14 (s)

Anders Lie

1.48,94 min. (A)

200 m fri

15 (i)

Julie Aglund Lauridsen

4.15,44 min.

400 m fri

16 (s)

Viktor Bromer

52,83 sek. (pr) (B)

100 m butterfly

16 (i)

Julie Aglund Lauridsen

8.45,78 min. (pr)

800 m fri

17 (i)

Mads Glæsner

4.51,42 min.

400 m fri

18 (i)

Sarah Bro

2.16,78 min.

200 m ryg

19 (i)

Julie Aglund Lauridsen

4.51,83 min.

400 m medley

20 (i)

Anton Ørskov Ipsen

4.52,22 min.

400 m fri

20 (i)

Maj Howardsen

9.07,73 min.

800 m fri

21 (i)

Julie Levisen

55,76 sek.

100 m fri

21 (i)

Daniel Skaaning

2.02,74 min.

200 m medley

22 (i)

Maj Howardsen

17.21,16 min.

1.500 m fri

22 (i)

Maj Howardsen

4.21,09 min.

400 m fri

24 (i)

Sarah Bro

1.03,63 min.

100 m ryg

26 (i)

Viktor Bromer

24,33 sek (pr)

50 m butterfly

27 (i)

Julie Aglund Lauridsen

2.03,81 min.

200 m fri

32 (i)

Louise B. Dalgaard

1.10,88 min.

100 m bryst

54 (i)

Daniel Skaaning

56,45 sek.

100 m butterfly

57 (i)

Daniel Skaaning

25,68 sek.

50 m butterfly

65 (i)

Daniel Skaaning

51,59 sek.

100 m fri

(A): Anders Lie satte personlig rekord i indledende heat med 1.48,83 min.

(B): Viktor Bromer satte personlig rekord i indledende heat med 53,18 sek.

(C): Anders Lie satte på førsteturen personlig rekord med 1.48,63 sek.

Læs mere:

Annonce

Annonce

Annonce

Podcasts

Forsiden