Wimbledon-mester græmmer sig efter tidligt exit

exit. Andy Murray må nedbøjet forsvinde fra banen i Montreal før Ernests Gulbis, som kunne fejre en overraskende sejr mod den britiske Wimbledon-vinder.
exit. Andy Murray må nedbøjet forsvinde fra banen i Montreal før Ernests Gulbis, som kunne fejre en overraskende sejr mod den britiske Wimbledon-vinder.
Lyt til artiklen

I første omgang prøvede han at skyde ærgrelsen lidt væk, men tennisspilleren Andy Murray havde alligevel regnet mere end et nederlag til letten Ernests Gulbis i Rogers Cup i Toronto. Gulbis er nummer 38 i verden.

»Målet er at toppe formen i US Open. Men for at gøre det, er man selvfølgelig nødt til at forberede sig godt, og jeg ville selvfølgelig gerne have gjort det bedre her«, siger Andy Murray, som kun spillede sin anden kamp siden han vandt Wimbledon tidligere på sommeren.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her