Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Slidt Nadal er færdig med at jagte førstepladsen

skadesramt. Rafael Nadal er netop vendt tilbage efter en operation for en skade og har haft svært ved at finde rytmen i de første kampe.
skadesramt. Rafael Nadal er netop vendt tilbage efter en operation for en skade og har haft svært ved at finde rytmen i de første kampe.

I 141 uger af karrieren har Rafael Nadal toppet mændenes verdensrangliste i tennis, men nu det er slut med have topplaceringen som mål.

Sliddet efter mere end 850 kampe på topplan har sat sine spor, og den 28-årige spanier erkender, at han ikke længere er i stand til at udsætte kroppen for intenst fysisk pres over længere perioder.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her