Saddam havde ingen forbindelse til al-Qaeda

En amerikansk marinesoldat placerer det amerikanske flag på hovedet af en statue af Saddam Hussein, før statuen væltes i april 2003 efter den amerikansk-anførte invasion. Arkivfoto.
En amerikansk marinesoldat placerer det amerikanske flag på hovedet af en statue af Saddam Hussein, før statuen væltes i april 2003 efter den amerikansk-anførte invasion. Arkivfoto.
Lyt til artiklen

En detaljeret Pentagon-rapport bekræfter, at der ikke var nogen direkte forbindelse mellem den irakiske eksdiktator Saddam Hussein og Al Qaeda-netværket, hvilket præsident George W. Bush hævdede forud for den amerikanskledede invasion i Irak. Rapporten, som ikke er blevet lagt ud på internettet, men som kun kan fås ved individuel kontakt, kommer fem år efter Irakkrigens begyndelse.

Den er baseret på en gennemgang af 600.000 officielle irakiske dokumenter og tusindvis af afhøringer af tidligere kolleger til Saddam Hussein. Ingen 'rygende pistol' »Der er ikke fundet nogen 'rygende pistol' mellem Saddams Irak og al-Qaeda«, fastslås det. Tidligere er andre rapporter fra kommissioner i Washington nået frem til den samme konklusion, men de har været baseret på mindre omfattende information end det nye studie. Bush holdt fast i al-Qaeda-link I Pentagon-rapporten hedder det, at Saddam Husseins regime havde forbindelser til regional og global terrorisme, og at statsterrorisme blev et rutinemiddel for statsmagten. »Men det altovervejende mål for statsterroroperationer var irakiske statsborgere«, understreges det. Bush, vicepræsident Dick Cheney og højtstående embedsmænd i Bush-administrationen har tidligere insisteret på, at der var forbindelser mellem Saddam og al-Qaeda.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her