Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Forholdet mellem København og Nuuk kan blive mere stabilt, efter IA har byttet juniorpartneren, Naleraq, ud med Siumut.

Den ene er kontant, den anden mere høflig, men begge er enige om årsagen til den grønlandske skilsmisse

Valget i Grønland skubbede det regeringsbærende parti, Siumut væk fra den politiske magt. Nu er de tilbage i koalition med valgets sejrherre, IA.
 Foto: Valdemar Ren
Valget i Grønland skubbede det regeringsbærende parti, Siumut væk fra den politiske magt. Nu er de tilbage i koalition med valgets sejrherre, IA. Foto: Valdemar Ren

Grønland kan formentlig se frem til mere stabile politiske forhold, efter at landsstyreformand Mute B. Egede og hans parti, IA, har indgået en aftale med Grønlands andet store parti, Siumut, om at dele regeringsmagten. Aftalen mellem Siumut og IA betyder et farvel til den nuværende juniorpartner, Naleraq.

»Jeg tror, vi har kørt dem (IA, red.) trætte, vi har været for stædige med alle vores ønsker om at realisere vores koalitionsaftale«, siger Naleraqs partileder, Hans Enoksen, til Grønlands Radio, KNR. Regeringen nåede akkurat ikke sin 1-års fødselsdag.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her