Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

USA’s præsident, Joe Biden, skal nu præcis ligesom ekspræsident Donald Trump efterforskes for sin lemfældige omgang med hemmeligstemplede dokumenter, og selv om man kan pege på åbenlyse forskelle, så kan det ende langt værre for Biden, der ikke bare har sjusket, men også hyklet.

Nyhedsanalyse: Biden har sjusket, Trump har fusket, men for vælgerne kan det være det samme

Foto: Kevin Dietsch/Ritzau Scanpix
Foto: Kevin Dietsch/Ritzau Scanpix

Republikanerne har svært ved at skjule deres skadefryd, efter at det er kommet frem, at præsident Joe Biden, præcis som ekspræsident Donald Trump, har ligget inde med hemmeligstemplede dokumenter, der for længst skulle være afleveret til De Nationale Arkiver – og man forstår dem egentlig godt.

Da FBI i efteråret på dramatisk vis ransagede Donald Trumps hjem, var det lidt af en kæberasler til Trump.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her