Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Grønland og Færøerne raser over, at de i sidste uge ikke var inviteret med til topmøde med den amerikanske præsident sammen med de nordiske statsministre.

Grønland og Færøerne truer med at bryde rigsfællesskabet: Føler sig svigtet af Mette Frederiksen og de andre nordiske lande

Forrige torsdag mødtes statsministrene fra Danmark, Sverige, Norge og Island med den amerikanske præsident, Joe Biden, hos den finske præsident i Helsinki. Men hverken Grønland, Færøerne eller øgruppen Åland var inviteret. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Forrige torsdag mødtes statsministrene fra Danmark, Sverige, Norge og Island med den amerikanske præsident, Joe Biden, hos den finske præsident i Helsinki. Men hverken Grønland, Færøerne eller øgruppen Åland var inviteret. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Både den grønlandske selvstyreformand, Muté B. Egede, og den færøske lagmand, Aksel V. Johannesen, er stærkt utilfredse med, at de ikke var inviteret med, da statsministrene fra Danmark, Norge, Sverige og Island mødtes med den amerikanske præsident, Joe Biden, i sidste uge hos den finske præsident i Helsinki.

»Det er ikke kun en kritik af Danmark, men hele den konstruktion, som det nordiske samarbejde har udviklet sig til, hvor der er et hold 1 og et hold 2. I skåltalerne er vi alle med i hold 1, og det er så sjovt, men i hold 2 er vi ikke med i det sjove selskab, fordi de nordiske lande her selv skal bryste sig«, siger Muté B. Egede.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her