Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Mens landoffensiven nærmer sig en ny fase, er der stadig ingen officielle israelske planer for, hvad der skal ske, hvis Hamas er mere eller mindre udraderet som politisk og militær magt i Gaza.

Der findes kun dårlige løsninger for Gaza efter krigen

Den israelske hær holder journalister og fotografer på lang afstand af krigen inde i Gaza. Men billeder fra den israelske side har de seneste dage vist kampvogne og bulldozere, der forsøger at afskære den nordlige del af Gaza fra den sydlige.
 Foto: Evelyn Hockstein/Ritzau Scanpix
Den israelske hær holder journalister og fotografer på lang afstand af krigen inde i Gaza. Men billeder fra den israelske side har de seneste dage vist kampvogne og bulldozere, der forsøger at afskære den nordlige del af Gaza fra den sydlige. Foto: Evelyn Hockstein/Ritzau Scanpix

»Der findes fire forskellige måder, som Gaza kan komme videre på efter Hamas. Ingen af dem er gode. Måske er et par stykker af dem mindre ringe end de andre«.

Michael Milshtein fra Center for Mellemøst- og Afrikastudier på Tel Avivs universitet er ikke optimist. Dem er der så godt som ingen af, når det kommer til det helt afgørende spørgsmål om, hvordan de israelske soldater kan komme ud af Gaza efter krigen. Og hvad de lader bag sig.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her