Kendt tårn er kommet til ære og værdighed i Gedser, hvor tyske turister stadig genkender det, 50 år efter at ’Olsen-banden på sporet’ havde premiere.

På sporet af Olsen-banden: Kontroltårnet blev reddet for eftertiden

Det Gule Palæ er blevet restaureret og ligner i dag sig selv, fra dengang Olsen-banden bragte uorden i to gamle DSB-folks ellers så snorlige arbejdsliv. Foto: Jens Dresling
Det Gule Palæ er blevet restaureret og ligner i dag sig selv, fra dengang Olsen-banden bragte uorden i to gamle DSB-folks ellers så snorlige arbejdsliv. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Forrige mandag skete det igen: To tyske biler brød spontant ud af køen fra Rostock-færgen, da førerne genkendte det gule tårn ved Gedser Remise. De kunne huske træbygningen fra filmen ’Olsen-banden på sporet’, som godt nok har 50 år på bagen, men tydeligvis gjorde varigt indtryk på datidens østtyskere.

Den danske filmserie om de uheldige forbrydere var i det hele taget utrolig populær i DDR, og det mærker man jævnligt i remisen, hvor Det Gule Palæ, som den gamle DSB-kontrolpost officielt hedder, har stået siden 2016.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her