Bagsiden har længe haft fornemmelsen af, at moden med hængerøv i bukserne var på vej ud.
Første tegn var, at Bagsidens egen søn stille og roligt begyndte at iføre sig bukser, der sad dér, hvor bukser er beregnet til at sidde. Den samme tendens kunne observeres blandt hans kammerater og minsandten også i gadebilledet, hvor den karakteristiske vraltende gang, som hængerøvsbukserne afstedkommer, bliver stadig sjældnere.
Observationerne bekræftes af trendforsker og lektor på Kunstakademiets Designskole Maria Mackinney-Valentin:
»Det tror jeg, I har ret i. Jeg ser heller ikke så mange. Moden er ikke helt forsvundet endnu, men den er klart i aftagende. I Føtex kunne man for 5 år siden få sagging (den officielle betegnelse for hængerøvsbukser, red.) til 2-årige, hvor underbuksekanten var syet på selve bukserne, så det så ud som hængerøv uden at være det. Det kan man, så vidt jeg ved, ikke længere, hvilket er et fingerpeg om, at det er gået af mode«, siger hun. Måske vender selerne tilbage
Selv om buksekanten er rykket opad, så er Maria Mackinney-Valentin dog ret sikker på, at modreaktionen ikke bliver, at den kommer op over navlen, som man kan se det i ældre amerikanske film.
»Så vidt jeg kan se, går moden blandt drenge og unge mænd mere i retning af kulørte bukser, ligesom partisantørklædet også er vendt tilbage«, siger trendforskeren, der er sikker på, at hængerøvens exit vil være velkommen hos mange forældre, ligesom de 70 medlemmer af Facebookgruppen ’Få så de bukser op, snothvalp’ uden tvivl vil klappe i deres hænder.
Ifølge Maria Mackinney-Valentin findes der mange historier om, hvordan den besynderlige mode opstod. En af dem er, at den udsprang fra amerikanske fængsler, hvor de indsatte skulle tage bælterne af, så de ikke kunne benytte dem til flugt, selvmord eller andet. Resultatet af det manglende bælte var, at bukserne gled ned om eller under ballerne, og den tendens bredte sig så ud af fængslerne til gaderne i de store byer.
Men nu skal bukserne altså op igen, så måske vender selerne snart tilbage.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
»Intet er gennemtænkt her. Og vi taler altså om en bydel med 44.000 indbyggere«
-
Det var hendes store farvel. Og det var virkelig ikke sådan, det skulle være gået
-
Så fik Casper Christensen endelig sit tv-program. Men er det værd at se?
-
Biltest: Jeg blev forelsket i denne lille bil, som franskmændene har givet kælenavnet ’frøen’
-
Peter Viggo Jakobsen: »Zelenskyj skruer op for kogepladen nu«
-
Professoren: Her er et tegn på, at du har forsnævrede blodårer og alvorlige kredsløbsproblemer
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Janus Malcolm Pedersen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Vi har en ny lyd-app til dig
I Politiken Lyd kan du få alt det, du godt kan lide ved Politiken, og mere til - bare som lyd.
Debatindlæg af Lars Berg
Debatindlæg af Amal Elme