En coronakugle fyldt med ting, vi kan lide.

Glædescorona

Tegning: Tina Seirup Nielsen
Tegning: Tina Seirup Nielsen
Lyt til artiklen

Der er ikke meget at glæde sig over under nedlukningen. Men tegneren Tina Seirup Nielsen tænkte alligevel, at det ikke skulle ødelægge hendes gode humør. Så hun valgte at tegne 100 ting, der gør hende glad, ind i coronavirussen.

»Det var en virkelig fantastisk øvelse for mig at tænke over, hvad der skulle med i den. Jeg bliver f.eks. glad af at danse til 80’er-musik (som mine naboer sikkert ved), af julestemning, af at hoppe i trampolin med mine nevøer, af smagen af gammeldags is, af naturen, dyr, at drikke champagne, bade i havet, af at være kreativ og ikke mindst af at synge meget højt i bilen«, skriver Tina Seirup Nielsen, som har sendt os tegningen. Den kan i øvrigt også ses på hendes hjemmeside Art/Drawings: https://www.tinaseirupnielsen.dk/ og købes som plakat, oplyser hun.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her