Politiken-journalist Niels Holst blev tirsdag den tredje modtager af Flemming Christiansens Pris.
Den første prismodtager var journalisten Flemming Christiansen selv, som døde efter lang tids sygdom i 2021. Han var gennem 35 år en engageret, dygtig og generøs kollega på Politiken, som kollegaer besluttede at hylde og ære med en pris.
Sidste år fik layouter Rasmus Vendrup prisen. I år er det journalist og digital redaktør Niels Holst. Han blev indstillet af rekordmange kolleger på Politiken, fortalte priskomiteens formand Kirsten Nilsson. Prisen er som designet til ham, sagde hun:
»For dagens prismodtager arbejder med hjertet og hjernen. Præcis som Flemming gjorde«. Han skriver godt, hurtigt og præcist. Har et skarpt blik for nyheder, redigerer tekster smukt og skarpt – og med lethed og tyngde, og når han tager redaktørkasketten på, er kollegerne også i gode hænder. I en af indstillingerne lød det, at når man kommer på arbejde og ser ham på redaktionen, tænker man: »Nu ved jeg, det bliver en god dag«.
Niels Holst fik overrakt 10.000 kroner, en Tintin-statuette og en lille bog med et udvalg af Flemming Christiansens tekster:
»Puha, det er svært at komme efter sådan nogle smukke ord, som kommer fra alle jer«, sagde han.
Der er grund til at hylde Flemming Christiansen: »Sådan en tid, vi lever i nu med kæmpe forandringer er der brug for, at vi holder lidt mere øje med hinanden. Det ville Flemming have gjort«.
fortsæt med at læse


























