GRAFFITIMALER RASER OVER RENGØRING
Flere deltagere i weekendens fest i Hyskenstræde kræver nu erstatning, fordi Københavns Kommune er begyndt at fjerne deres værker fra husfacaderne:
»Det er bare for meget, at de ødelægger, hvad vi har brugt det meste af en nat på at skabe. Kommunen tænker åbenbart ikke på, at vi har brugt en anselig del af vores surt sammensparede SU på indkøb af spraymaling i alle mulige farver«, siger Malthe, der ikke ønsker sit navn i avisen.
Malthe fortæller, hvordan det lykkedes ham at bemale store dele af en ellers trist gammel ejendom fra syttenhundredeoghvidkål, inden det blev nødvendigt at stikke af:
»Jeg gjorde mig virkelig umage. For eksempel fik jeg stavet 'FUCK' rigtigt hele syv gange. Faktisk var jeg rigtig stolt af mig selv – og så bliver det bare fjernet uden videre. Det er næsten ikke til at bære«, siger den skuffede facademaler.
Malthe bakkes op af sine forældre, Kurt og Heddy Simonsen, Fladskærms Allé 17 i Vedbæk:
»Vægmaling er Malthes et og alt, og det har hjulpet ham ud af hans ordblindhed. Han har godt nok stadig lidt problemer, men han bliver ved med at kæmpe bravt, og så skal han bare kanøfles. Men sådan var det også med Michelangelo og Wilhelm Freddie. Deres kunst var heller ikke anerkendt i starten«, siger de forargede forældre.
SØFARTSNYDT
A.P. Møller – Mærsks katastrofale regnskab for årets tre første måneder får nu cheføkonom Steen Boccia til at frygte for fremtiden:
»Hvis udviklingen fortsætter, er jeg bange for, at vi vil se en kraftig stigning i antallet af avisartikler med overskrifter som ’A.P. Møller har svært ved at holde skruen i vandet’, ’Mærsk i høj søgang’ og andre flade maritime metaforer. Det kan blive en ganske ubehagelig tid for alle, der læser erhvervssider«, advarer han.
ATS er Politikens daglige satirespalte.



























