AYATOLLAH: IKKE NOGET AT KOMME EFTER
Af vor udsendte modarbejder i Teheran, Vibeke Særling
Vagthavende ayatollah oplyser, at Vogternes Råd tager beskyldningerne om svindel ved det iranske valg meget alvorligt:
»Vi har netop iværksat en tilbundsgående undersøgelse af, om valget er gået rigtigt til«, siger ayatollah Houdini og tilføjer:
»Nå, nu får jeg at vide, at undersøgelsen allerede er slut, og den viser, at der ikke var tale om valgsvindel. Det var jo rart at vide«.
LYNINTERVIEW
Jørn Jønke Nielsen, er du ved at flytte til Randers?
»Nej, det rygte vil jeg gerne skyde ned lige på stedet. Men det er rigtigt, at jeg tit er i Jylland for at ordne administrative ting. Der er en del regnskaber, der skal gøres op herovre!«.
SOCIALNYT
Vor socialmodarbejder rapporterer, at det hovedsagelig er udsatte grupper, der har haft besøg af fogeden.
TILBUD FRA ATS PLUS
Antéshit réglisse er franskmændenes foretrukne saftevand, som modvirker hoste, tarmslyng, depressioner, hovedpine, gigt, røde hunde, lyskebrok, grå stær og nedgroede tånegle.
Kan også anvendes til ukrudtsbekæmpelse og træbeskyttelse.
En flaske réglisse med 13 centiliter giver 875 liter færdigblandet drik.
ATS Pluspris for 2 stk.
1.496 kroner
ATS er Politikens daglige satirespalte.




























