HVÆSERNE MENER

Lyt til artiklen

HVÆSERNE MENER

SYND FOR PINDErnst Eskildsen, Greve: Jeg synes, det er synd for Søren Pind, at han er kommet i klemme med sin filippinske au pair. Hun skal være hjertelig velkommen hos mig. Jeg kan tilbyde hende masser at spændende arbejdsopgaver. Blandt andet har jeg en del ting, der trænger til at blive pudset. Og hvis hun har lyst til at (fork. af red.) eller (fork. af red.) vil det også gøre mig glad. BLØDSØDENHED ER GÅET FOR VIDTGyrithe Snørkelmose, Nærum: Hvad ligner det, at politiet har kørt en hel flok sigøjnere ind på Polens-færgen og udstyret dem med gratis spisebilletter?

Da jeg forleden var en tur i Kop & Kande på Nærumvænge Torv for at købe en hæklet toiletrulleskjuler til min niece i Trørød, mødte jeg min gode veninde Else Pippenbrinck, som ledte efter en messingproptrækker med musik i til sin søn, og vi kom til at tale om, hvor blødsødne vi efterhånden er blevet i lille Danmark.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her