Integrationsnydt

Lyt til artiklen

INTEGRATIONSNYDT
En undersøgelse fra banalyseinstituttet Telefon viser, at kun hver anden dansker har spist middag med en muslim. Og ikke nok med dét:

»Det er rystende at se, hvor få der har spist morgenmad med en kvæker. Så forstår man jo godt, at der er krig i verden«, siger lektor ved Institut for Overflødig Viden Thormod Skrupeltrang. »Derimod er det opløftende, at hele 97,3 procent har købt kebab af en muslim. Det viser, at rigtig mange danskere har fået øjnene op for denne herlige spise. Især med ekstra dressing«. GRÆNSEKONTROL SKAL SKÆRPES IGEN Dansk Folkepoliti ønsker nu en yderligere udvidelse af grænsekontrollen: »Vi har bedt disintegrationsminister Søren Pind om at få sat en bom op foran professor Marlene Winds kontor, så vi undgår, at hun trænger ind i uskyldige danskeres hjem og frarøver dem deres sunde fornuft«, siger Pia Kjærsgaard. LYNINTERVIEWKulturborgmoster Pia Allerslev, hvordan går det med planerne om at lokke filmproducenter til København? »Det går rigtig godt. Vi har allerede fået en henvendelse fra et selskab, der skal lave en film om bombardementet af Dresden. De synes, at hovedstaden er fuld af gode locations!«. BREAKING NEWS

Efter afsløringen af, at kongresmedlem Anthony Weiner har strippet i Kongressens fitnesscenter, ønsker et flertal af demokraterne nu, at han tager sit gode tøj og går.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her