EU bør lade sig inspirere af techgiganterne, når det gælder ny lovgivning, skriver Astrid Haug i denne techklumme.

Astrid Haug: Midlet til at stække techgiganternes indflydelse ligger lige for. Brug deres egne tricks imod dem

Facebook-whistleblower Frances Haugens forklaring i EU-Parlamentet åbnede flere politikeres øjne for den enorme magt, techgiganterne udøver. Foto: Christophe Archambault/Ritzau Scanpix
Facebook-whistleblower Frances Haugens forklaring i EU-Parlamentet åbnede flere politikeres øjne for den enorme magt, techgiganterne udøver. Foto: Christophe Archambault/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Tidligere på ugen medvirkede Facebook-whistlebloweren Frances Haugen i en tre timer lang høring i EU-Parlamentet. Her udfoldede hun sin kritik af Facebooks skadelige praksisser og manglende handling på en række områder. Men hun advarede også EU mod at lave en for elastisk og naiv lov, som giver techgiganterne mulighed for at finde smuthuller.

Djævlen ligger i detaljen, sagde Haugen i parlamentet. Det gælder i særlig grad udlevering af data om algoritmen. Her skal det ikke være muligt for techvirksomheder som Facebook at nøjes med at komme med et ufuldstændigt billede af, hvordan deres algoritmer virker.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her