Annonce
Debat 18. feb. 2011 KL. 15.17

Åbent brev til Danmark fra Sverige

I anledning af Christiania-dommen har en svensk skribent sendt et åbent brev til Danmark.

446 kommentarer send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

fakta

Fredrik Rubin er freelancejournalist og webredaktør i Malmø.

Kære lillebror, hvad sker der?

Det virker som om, du i de seneste år har mistet fodfæstet. Fra at have været grunden til min misundelse opfører du dig nu nærmest som en ængstelig gammel gubbe. Søde Danmark, let dit hjerte. Hvad er det med dig?

Før var du kendt for din åbenhed. Med din hjertelige latter favnede du det flerkulturelle og forskelligheden. Din hyggepolitik var misundelsesværdig set med storebror Sveriges øjne.

Du hånede mig for alle mine regler og forbud. Med al ret anklagede du mig for at være kedelig og grå. Lige siden jeg undslap Anden Verdenskrigs rædsler, vendte jeg mig indad og tænkte, at man er sig selv nærmest. Dag for dag arbejdede jeg med at bygge et beskyttende net så tæt, at jeg knap kunde ånde.

Samtidig glemte jeg dig, Danmark. Jeg vendte dig ryggen gennem årtier, og for dette beder jeg dig om undskyld! Da vi nu igen har bygget en broderlig bro mellem os, ser jeg, at min modige lillebror græder sig i søvn.

Hvordan kan det lade sig gøre at ignorere grundloven?

Fredrik Rubin

Tidligere fik jeg ondt i maven, når jeg spiste af din mad. Din kylling indeholdt salmonella, og min mave havde det virkeligt ikke godt. Men nu, lillebror, vender den sig af helt andre grunde.

Kære Danmark, hvorfor smider du romaer ud med hovedet først? Hvorfor lader du debatten om muslimer føre til heksejagt? Hvad er grunden til, at indvandrere er blevet symbol på ondskab, og at hunderacer forbydes på grund af sine ejeres brister?

Hvorfor stormes kirker, og hvorfor rives ungdomshuse ned? Hvorfor sender du dine soldater i ørkenkrig, og hvorfor trues fristeders eksistens?

De idealer, som vi voksede op med, synes at have forsvundet ud af din krop. De demokratiske fri- og rettigheder, grundlæggende for enhver, betyder de ingenting? Ytringsfriheden. Demonstrations- og forsamlingsfriheden. Hvordan kan det lade sig gøre at ignorere grundloven?

Hvorfor lod du 900 mennesker fængsle, mishandle og fornedre, uden at de var mistænkt for ulovligheder? Hvorfor lod du dem placere siddende på jorden? Lod dem tisse i bukserne. Besvime. Bryde sammen?

Kære lillebror, du kan stadigvæk vende om. Åbn igen favnen, du behøver ikke at vare bange. Jeg findes endnu ved din side, du kan stadig vælge at gøre det rigtige.

Med venlige hilsner,

Din storebror,
Sverige

Annonce

DEBAT – Mere plads til debat og indlæg

Læs Politiken hver LØRDAG BESTIL I DAG

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter, og brug klagefunktionen, hvis du støder på bandeord, krænkelser eller personangreb.

Læs reglerne for kommentarer LUK OG SKRIV KOMMENTAR
Annoncer
23. feb. KL. 08.48
Akademiker. »Jeg er en ung kvindelig studerende på universitetet, som søger job og prøver at gå uden om Netto«, skriver Fatima Hachem. - Foto: MARTIN SLOTTEMO LYNGSTAD (arkiv)

Jeg tager ikke imod et job i Netto

Jeg er en ung kvindelig studerende, som prøver at gå uden om Netto.

23. feb. KL. 00.01
Udenrigsminister. Lad nu Villy Søvndal være Villy. Thor Möger, der nu er SF's reelle nummer 2, må tage sig af indenrigspolitiske sager. - Foto: LINDA JOHANSEN

SF's famlende start truer Søvndals projekt

Søvndal må genopfinde sit regeringsparti og sin egen rolle som partileder.

23. feb. KL. 00.01
Fremad. Helle Thorning-Schmidt og resten af regeringen undersøger nu, hvilken regulering der bedst vil kunne løse trængselsproblemerne. - Foto: JENS DRESLING

På tide, at statsministeren brød den onde cirkel

Det er fornuftigt, at regeringen opgav betalingsringen.

22. feb. KL. 14.52
Vindmøller. »Store industrianlæg hører ikke hjemme i vores sparsomme landskabeligt og naturmæssigt værdifulde områder«, mener professor og billedhugger, Bjørn Nørgaard. - Foto: Niels Christensen

Bjørn Nørgaard raser mod vindmøller

Store vindmølleanlæg vil ødelægge Danmarks smukkeste naturområder.

22. feb. KL. 00.01
Retfærdighed? Claus Meyer rammes nu af en bølge af forargelse fra udenforstående, der vil udmåle deres sympati for Marlene Duus. - Foto: GORM OLESEN (arkiv)

Claus Meyer fortjener vores tak

Det vil være tragisk, hvis andre nu viger tilbage for at give dømte en ny chance.

20. feb. KL. 13.44

Får offeret også en chance til?

Resocialisering skal ske uden at trampe på ofrene, skriver voldsoffer.

20. feb. KL. 23.41
Forbud. Debatten om den muslimske elev fra Hotel- og Restaurantskolen i Valby, der ikke vil spise svinekød i undervisningen, er kørt helt af sporet, mener Murat Tamer. - Foto: JOACHIM ADRIAN (arkiv)

Det er ingen synd for muslimer at smage svinekød

Muslimens indtagelse af svinekød kan forsvares ud fra et religiøst synspunkt

20. feb. KL. 15.24
Foto: Peter Hove Olesen (arkivfoto)

Espersen: Nyudannede journalister er for vattede over for politikerne

»Det er da vidunderligt, at politikere selv kan redigere de danske aviser«.

20. feb. KL. 00.01
Selvkritisk. »Som socialdemokrater har vi måske været for optaget af at give mennesker noget at leve af. Og dermed glemt, at der er noget endnu vigtigere, nemlig at vi har noget at leve for«, skrev beskæftigelsesminister Mette Frederiksen. - Foto: Jakob Ehrbahn

Mette Frederiksen er på rette reformspor

Beskæftigelsesministeren er kommet bedre i tråd med det gamle arbejderpartis rødder.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Vidunderbarn. Som producer og livemusiker har britiske James Blake fortryllet musikverdenen med kombinationen af dubstep og følsom singer-songwriting. Men fredag aften er det dj-pulten på Culture Box han besøger. - Foto: PR-foto
22. feb. KL. 20.03

Klublisten: Her er 7 gode fester i weekenden

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning

Mest læst i går