Frederikke Bertelsen, skuespiller, 23 år:
I dag skal man ikke en gang bruge hovedet for at komme i mediernes søgelys. Det vil have store konsekvenser for realitystjernernes professionelle karriere med tiden. Ingen kan leve af den beskæftigelse - hverken psykisk eller økonomisk. Hvis man da overhovedet kan definere druk, hor og problemer som en beskæftigelse.
Vil man have langvarig succes, er der ingen bagdør til en karriere som kunstner. Reality-tv er at springe over, hvor gærdet er lavest, og det er synd, at der måske er talenter, som går tabt, fordi de bliver druknet og verbalt aflivet af overfladisk tv.
For mit vedkommende er reality-tv og de kulørte blade unødig usaglig snak, der bunder i dårlig karma og manglende forstand. Jeg vil finde det mere interessant at kigge på bagsiden af toiletdøren på en 70 år gammel bodega, hvor nikotinen driver ned ad væggene.




