Annonce
Debat 20. feb. 2009 KL. 12.44

Ole Birk Olesen: Rasmus Jarlov udviser personligt mod

Ole Birk Olesen nominerer Rasmus Jarlov, Kurt Westergaard og Bernt Johan Collet som 'Årets idealist'

Årets idealist 2008

Sammen med 180Grader og Cevea har Politiken sat sig for at finde sande idealister i en verden, hvor holdninger og meninger let skifter, som vinden og det politiske landskab ændrer sig.

Og med mere end 300 nomineringer fra læserne ser det ud til, at de findes derude – idealisterne.

Læs de fem dommeres nomineringer her:

Iben Hjejle

Tøger Seidenfaden

Ole Birk Olesen

Jytte Hilden

Uffe Ellemann

Stem på din kandidat som Årets Idealist her.

Vi skal have kåret én vinder. Afstemningen lukker 1. marts 2009.

Rasmus Jarlov
Rasmus Jarlov har i både 2007 og 2008 ydet en enestående, holdningsbåret, engageret og ikke ufarlig indsats i kampen imod, at voldelige, antidemokratiske og venstreekstreme unge skal have tildelt et kommunalt finansieret klubhus i København.

Han har med fredelige midler organiseret den lokale modstand mod projektet, han har selv stillet sig forrest som modstandens stemme i den offentlige debat, og han har opsøgt løvens hule for at dokumentere, at det såkaldte ungdomshus, som alligevel blev etableret på Dortheavej i København NV, ikke er åbent for alle unge, men kun for en lille klike af venstreekstreme og deres sympatisører.

Foto:  Thorkild Amdi
Kurt Westergaard
Har med sine tegninger af muslimernes profet Muhammed og Muhammedlignende personer udfordret de kræfter, som mener, at religionskritik skal være forbudt, og han har med fare for sit liv og helbred dermed også udfordret dem, der er villige til at begå mord for at lukke munden på deres kritikere.

I en tid, hvor forslag om forbud mod religionskritik sågar er emne for en FN-konference, er det af afgørende betydning for de vestlige frihedsrettigheder, at der findes en mand som Kurt Westergaard, som symboliserer, hvad ytringsfrihed også handler om.

Foto:  Miriam Dalsgaard
Bernt Johan Collet
Var den ledende og udfarende kraft i oprettelsen af tænketanken Cepos, som nu på snart femte år sætter dagsordenen for borgerlig-liberal samfundskritik i et Danmark, hvor de politiske partier, som traditionelt har påtaget sig opgaven, ikke vil gøre det længere af hensyn til stemmetallet.

Bernt Johan Collet er stadig i dag som bestyrelsesformand for Cepos en helt afgørende person for tænketankens virke.

Foto:  Finn Frandsen

Giv din stemme
Politikens læsere har nomineret deres favoritter til Årets Idealist 2008 og dommerpanelet har valgt finalisterne.

Nu skal vinderen findes. Stem på din kandidat som Årets Idealist her.

Tidligere bragt:

Iben Hjejle: »Jeg savner fælles idealisme«

Jytte HIlden: »Idealisme er et tvægget sværd«

Uffe Ellemann: »Danmark hylder ikke idealister«

Ole Birk Olesen: »Anders Fogh er en klump ler«

Tøger Seidenfaden: »Dansk ironi bremser idealister«

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce

DEBAT – Mere plads til debat og indlæg

Læs Politiken hver LØRDAG BESTIL I DAG

Annoncer
Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

23. maj. KL. 00.01 Bæredygtig træhest

Det sker
Åbning. Nu kommer der gang i brød-konkurrencen på Gl. Kongevej. Fredag åbner Andersen Bakery stor butik på Frederiksberg. - Foto: PR-foto
22. maj. KL. 13.27

Brødgigant fra Hiroshima rykker ind på Frederiksberg

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning