Har bibliotekerne en fremtid i en æra med iPhones, Netflix og e-bøger? Ja - de er faktisk helt centrale

Hvad er bibliotekernes rolle fremover, når mange danskere læser færre og færre bøger, og skærme og elektronik fylder stadig mere. Maud Lervik
Hvad er bibliotekernes rolle fremover, når mange danskere læser færre og færre bøger, og skærme og elektronik fylder stadig mere. Maud Lervik
Lyt til artiklen

Der går længere og længere imellem, at danske børn tilbringer en eftermiddag på sofaen med en bog.

De læser ganske enkelt mindre i fritiden end for syv år siden. Især pigerne har ændret læsevaner og læser mindre i dag. Det er en af de vigtigste konklusioner i rapporten ’Børns læsning 2017’, den største undersøgelse af danske børns læsevaner, der nogensinde er lavet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her