SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Møgers marionetdukke kæmper for bevare dagpengeforringelserne, er det ægte SF-politik ?
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
Nej, det er det selvfølgeligt ikke, og derfor skal Astrid Krag ikke vælges som formand.
SF bliver i øjeblikket styret af unge poltikere med Møger i spidsen, og de har store ambitioner, desværre er de kun på egne vegne.
Måske kan nogle af stumperne reddes endnu, hvis Annette Vilhelmsen vinder formandsvalget, og hun har styrke nok til, at presse især de radikale lidt.
AV vil ikke være bundet op af regeringsgrundlaget på samme måde som Villy Søvndal var, og det giver mulighed for at få lidt mere indflydelse, eller træde ud, og være en slags støtteparti i stedet for.
Vestager har efterhånden spændt buen så hårdt, at hun nok bliver nødt til, at give AV lidt indrømmelser hvis/når hun bliver valgt.
Og sidst men ikke mindst, Møger skal fjernes med det samme, da han slet ikke er SFer, han passer bedre i et reklamebureau, og måske modtager han et tilbud fra Venstres Pressetjeneste hvis/når han bliver fyret.
Se også
- Spar SF for pjat og urimelig kritik 04. okt 16.44
Læs hver dag
- 21. maj
- 21. maj
Dagens tegning
-
TEGNING Fra de varme lande
-
TEGNING Klædt på
-
TEGNING Færdigt arbejde
-
TEGNING Dominoeffekt
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|









