Annonce
Annonce
Annonce

Politiken mener

Ledende artikel i Dagbladet Politiken

Leder 5. jun. 2012 KL. 00.01

DR er tilbage i form

Plummer-æraen er definitivt slut med DR's modige og ambitiøse kanalomlægning.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Politiken mener
Lederen er skrevet af et medlem af Politikens lederkollegium.

Det reelle indhold af DR’s storstilede kanalomlægning kender vi endnu ikke, men at dømme efter de overordnede planer, som DR-ledelsen fremlagde i går, ser det ikke tosset ud.

Baggrunden er alvorlig. De to danske public service-kanaler, DR og TV 2, mister seere til de kommercielle kanaler, og især de unge går andre steder hen. Skal de vokse op med tv, der ikke er reklamefinansieret, skal der ske noget radikalt nyt.

DR’s seneste forsøg på at lave børne- og ungdoms-tv har været alt andet end vellykkede, og derfor er det ikke mindst interessant, om de to nye børnekanaler og nyskabelsen DR 3 vil få bedre held. I hvert fald er det rigtigt at skelne mellem de små og lidt større børn, som med de nye planer får hver sin kanal.

DR 3 skal henvende sig til de 15-39-årige, et aldersspænd, der rummer så forskellige grupper som teenagere og børnefamilier, men det er faktisk lykkedes for radioforbilledet P3.

Nyhedsmæssigt tager DR konsekvensen af, at moderne mediebrugere forventer løbende opdatering på begivenhederne. Det har man været længe om, hvilket ikke mindst TV 2 News har nydt godt af.

Med det nye udspil har man en fornemmelse af, at landets vigtigste medie- og kulturinstitution er tilbage i form.

I 2012 er det naturligvis ikke et spørgsmål om, hvorvidt DR skal have en 24-timers nyhedskanal, eller »samfundskanal« som generaldirektøren kalder den. Spørgsmålet er alene, hvilke værdier der skal styre den.

Lykkes det at gøre DR 2 til en begavet udgave af TV 2 News med vægt på analyse og baggrund, som DR lægger op til, vil seerne få et reelt alternativ til TV 2 News og den evige helikopterjagt på breaking news. Og DR 2, som i mange år har været en vellykket kanal, har på det seneste lignet en, der kunne trænge til ny energi.

LÆS OGSÅDR's programomlægning er kun halvt færdig

Med omlægningen flytter det sparsomme kulturstof, der i dag ligger på DR 2, over på DR K, som man med den manøvre ønsker at styrke.

Det er nyt, og det er godt, hvis det ikke betyder, at man renser de øvrige kanaler for kultur, og hvis man ønsker at skabe en egentlig kulturkanal, der ikke bliver spist af med genudsendelser og gamle film.

DR havde nogle besværlige og desorienterede år under den tidligere ledelse med generaldirektør Kenneth Plummer i spidsen. Først næste år kan vi bedømme resultatet af de nye planer, men Plummer-æraen er endegyldigt slut.

Med det nye udspil har man en fornemmelse af, at landets vigtigste medie- og kulturinstitution er tilbage i form med ambitioner og mod som midt i 90’erne, da DR 2 blev født.

abb

Annoncer