Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 17. jul. 2012 KL. 11.07

Facebook-aktien fortsætter med at bløde

Aktieanalytikere forventer et forringet salg i Facebooks kommende regnskab.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Efter aftenens handel på den amerikanske NASDAQ-børs i går måtte aktionærerne i det sociale medie Facebook sande, at deres aktier var blevet hele 8,1 procent mindre værd.

Da børsen i New York lukkede i går aftes klokken 22 dansk tid, var prisen på en Facebook-aktie 28,25 dollar eller omkring 173 kroner.

Det er et fald siden børsintroduktionen 18. maj, hvor prisen på en aktie startede på 38 dollar eller omkring 232 kroner, på samlet set 25,6 procent.

LÆS OGSÅFacebook vil hjælpe dig igennem apps-junglen

Kursfaldet kommer forud for selskabets regnskabsfremlæggelse for andet kvartal i næste uge.

Vigende forventninger til salg
Ifølge en beregning af gennemsnitsforventningerne til Facebooks kvartalssalg, som finansmediet Bloomberg har lavet, forventer analytikerne, at Facebook i andet kvartal har solgt for 1,16 milliarder dollar eller omkring syv milliarder kroner.

De gennemsnitlige forventninger til salget hos analytikerne er de seneste fire uger faldet med fire procent.

LÆS OGSÅFacebook vil - næsten - fjerne sin aldersgrænse

»Noget af aktiens svaghed kan være forventninger om en ringere indtjening«, siger Laura Martin, analytiker hos Needham & Co., til Bloomberg.

Advarsler ved børsintroduktionen
Allerede ved børsintroduktionen, den såkaldt IPO, var der advarsler om de udfordringer, som Facebook står overfor.

Facebook fremhævede selv, at selskabet har problemer med at tjene penge på de mange brugere, der tilgår det sociale medie gennem smartphones.

LÆS OGSÅFacebooks nedtur sender Zuckerberg ud af top 40

Samtidig var prisen på aktien i sammenligning med andre teknologi-aktier ganske dyr.

»Det er en historisk børsintroduktion med en historisk høj pris. Forholdet mellem indtjening og pris er ekstremt skævt. For hver krone virksomheden i øjeblikket tjener ind, koster aktien over 100 kroner«, sagde Anders Nellemose, chefstrateg i Danske Bank, ved børsintroduktionen til politiken.dk.