Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 1. aug. 2012 KL. 22.21

Haribo dømt for mestergris-møder på slikmarkedet

Haribo og tre andre slikvirksomheder mødtes regelmæssigt for at tale om priser og kundekredse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den tyske slikgigant Haribo har fået en bøde på 2,4 millioner euro - 18 millioner kroner - for at have mødtes med andre slikfabrikker, hvor de kunne tale om, hvad de skulle kræve i priser og give i rabatter til kunderne.

Den praksis strider mod konkurrencereglerne og har da også udløst den store bøde fra det tyske konkurrencetilsyn.

Virksomheden indgik ikke i decideret prisaftaler med konkurrenten, siger chefen for det tyske Bundeskartellamt, Andreas Mundt til Der Spiegel.

»Det var ikke en klassisk, nagelfast aftale om priser, områder, kunder eller kvoter«, understreger Mundt.

To andre fabrikker risikerer også kæmpebøder
Møderne mellem Haribo og tre andre slikfabrikker fandt sted i årene 2006 og 2007. De blev afsløret af chokoladevirksomheden Mars, der til gengæld for at fortælle om de ulovlige møder har fået immunitet mod retsforfølgelse.

De to andre virksomheders rolle i affæren undersøges stadig, skriver Der Spiegel.

Haribo slipper med en mildere bøde, fordi virksomheden samarbejdede med kartelefterforskerne. Firmaet har meddelt, at det accepterer bøden.