Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 19. aug. 2012 KL. 13.06

1.306 ansøgere til ét job: Charlotte er ved at miste modet

1.500 sygeplejersker, lærere og bankfolk risikerer at ryge ud af dagpengesystemet i det nye år, advarer A-kasse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Charlotte Andersen har tænkt tanken mange gange.

Om hun nogensinde får et fast arbejde igen. Ansøgningerne er sendt af sted i bølger. Hver gang kommer de tilbage med høflige afslag og nye nederlag.

Nu mister hun dagpengene til februar, hvis ikke der sker et mirakel.

LÆS MEREMinister tvivler på, at alle kan redde dagpengene

»Jeg har været ledig i to år. Det giver søvnløse nætter, det må jeg jo erkende, og det bliver ikke nemt at få økonomien til at hænge sammen, hvis vi mister dagpengene om et halvt år«.

»Eneste trøst er, at antallet af ansøgere til de ledige stillinger er så enormt, at man faktisk ikke har en chance«, siger Charlotte Andersen.

Ja til personlig rådgiver
Tidligere på året var hun blandt de 1.306 ansøgere til en administrativ stilling i Rigspolitiet.

Nu har hun taget imod tilbuddet om at få tilknyttet en personlig rådgiver og jobkonsulent, der kan hjælpe hende i jagten på et fast arbejde, inden dagpengefælden klapper.

Det er hovedorganisationen FTF’s største A-kasse og de bankansattes fagforening Finansforbundet, der har sat penge og mandskab ind på at hjælpe de mange langtidsledige, der står til at miste dagpengene ved årsskiftet, fordi de har været uden arbejde i to år.

Omkring 1.500 medlemmer af FTF-A vil falde ud af dagpengesystemet i første halvår af 2013, vurderer A-kassen. De første 200 ryger 1. januar.

»Den midlertidige forlængelse af dagpengene har reddet en række af vores medlemmer på målstregen. Men problemet går ikke væk, og det er alvorligt. Vi har brug for handling nu, og handling koster penge«, siger Knud Grøngaard, der er formand for FTF-A.

LÆS OGSÅEnhedslisten om dagpengesag: Ministers indsats er helt uacceptabel

Han opfordrer politikerne og regeringen til at afsætte flere midler til en intensiv indsats for de langtidsledige, der står på tærsklen til at miste dagpengeretten.

»Vi kender som a-kasse og fagforening vores medlemmer og vil gøre alt det, vi kan, for at hjælpe de langtidsledige tilbage på arbejdsmarkedet. Men vi har brug for hjælp. Og der synes vi faktisk, at der er behov for en ekstra beskæftigelsesindsats for alle de lønmodtagere i landet, som risikerer at miste dagpengene«.

»Som jeg hører regeringens udmeldinger, er den også indstillet på at gøre en sidste indsats for at hjælpe de langtidsledige, der er i risikogruppen«, siger Knud Grøngaard.

Det var i 2010, at 43-årige Charlotte Andersen mistede jobbet i Spar Nord Bank. Siden da har hun blandt andet uddannet sig til advokatsekretær, været i løntilskudsjob og arbejdet på et børnehjem.

Så siger jeg tak for kaffe
Men det faste job venter hun stadig på.

»Jeg har heldigvis en mand, der har et godt job, som han er glad for. Sådan som det ser ud, kan vi lige klare at beholde huset, men selv om vi holder skindet på næsen, så vil jeg bare så gerne have et arbejde. Jeg er et meget socialt menneske, så for mig er det ikke kun det at få et arbejde. Det handler faktisk også om at komme ud og opleve noget andet, få nogle gode arbejdskolleger«.

»Der er jo ingen, der lægger mærke til, at man har gjort rent derhjemme mere«, siger Charlotte Andersen, der bor med sin mand og tre børn i Herfølge.

»Jo, jeg har mine nedture, det må jeg erkende. Jeg har også søgt arbejde i nogle lokale tøjbutikker. En af dem skrev tilbage, at stillingen endnu ikke var besat, men at jeg ikke var kommet i betragtning - jamen, så siger jeg da tak for kaffe ...«.