Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 19. nov. 2012 KL. 14.54

Nervekrigen er slut: Danske stewardesser siger ja til SAS

PIIIIFT. »Stop. I må ikke gå endnu«. Forretningsfører i kabinepersonalets fagforening CAU Steen Vendelboe og formand for FTF Bente Sorgenfrey var ivrige efter at få pressen til at få deres version af forhandlingerne med SAS' ledelse. - Foto: Jens Dresling

PIIIIFT. »Stop. I må ikke gå endnu«. Forretningsfører i kabinepersonalets fagforening CAU Steen Vendelboe og formand for FTF Bente Sorgenfrey var ivrige efter at få pressen til at få deres version af forhandlingerne med SAS' ledelse. - Foto: Jens Dresling

SAS har fået aftaler på plads med alle pilotforeninger og kabineansattes fagforbund.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

SAS ser ud til at være reddet fra en truende konkurs.

De danske kabineansatte er som det sidste fagforbund blevet enige med SAS-ledelsen om omfattende besparelser efter en uge med et højspændt drama om luftfartselskabets fremtid.

Forhandlerne fra den danske kabineforening Cabin Attendants Union (CAU) har siddet i forhandlinger med SAS det meste af natten og hele dagen.

For at bryde dødvandet har der senest været ført direkte forhandlinger mellem SAS' bestyrelsesformand Fritz Schur og Bente Sorgenfrey, formand for hovedorganisationen FTF, der organiserer CAU.

»CAU har gennem konstant konstruktiv tilgang til forhandlingerne givet de bidrag, som sikrer, at SAS holdes flyvende fremover. Missionen har hele tiden været at sikre den kvalitet, som kunderne efterspørger, og som vi alle skal leve af«, lyder det fra CAU i en udtalelse til Ritzau.

Spareplan skal redde SAS
I alt har SAS dikteret besparelser for 2,6 milliarder kroner om året. Et tilsvarende beløb skal hentes hjem ved frasalg af blandet andet datterselskabet Widerøe og SAS Ground Handling med 5.500 ansatte, der blandt andet står for bagagehåndtering.

Aftale mellem CAU og SAS

  • 47,5 timers arbejde ugentligt mod tidligere 44 timers arbejde ugentlig, som det hed sig i overenskomsten fra 2012.
  • Afståelse af en månedsløn.
  • Mulighed for 13 timers arbejdsstræk på en dag.

Besparelserne er ifølge SAS sidste udkald, hvis luftfartsselskabet skal overleve.

Selskabets bankforbindelser har sat SAS kniven for struben med en besked om, at pengekassen smækkes i, hvis spareplanen ikke bliver gennemført.

LÆS OGSÅEkspert: SAS' pengekasse er tom om to måneder

Situationen har været så drastisk, at SAS de seneste dage har fløjet med fulde tanke, så flyene kunne flyve hjem i tilfælde af et sammenbrud i forhandlingerne. Piloter og stewardesser har samtidig fået besked på at have penge med, så de selv kunne komme hjem i tilfælde af en konkurs.

LÆS OGSÅSAS garderer sig med fulde tanke og kontanter

Det første store gennembrud i forhandlingerne kom kort før klokken seks i morges, hvor SAS indgik en aftale med piloterne fra Danmark, Norge og Sverige, der er den klart mest løntunge medarbejdergruppe i selskabet.

Store ændringer for piloterne
Aftalen betyder blandt andet, at piloterne giver afkald på en månedsløn om året, og at deres arbejdstid øges med otte procent. Desuden stiger deres pensionsalder fra 60 stiger til 65 år, og deres pensionssystem ændres fra et tjenestemandslignende system til en præmiebaseret ordning.

Inden aftalen med piloterne kom i hus, var den svenske kabineforening og den ene af de to norske kabineforening blevet enige med topforhandlerne fra SAS om nye overenskomster, der især betyder øget og mere fleksibel arbejdstid.

LÆS OGSÅEkspert: Danske stewardesser bliver hadeobjekt, hvis de vælter SAS

Og efter at den anden norske kabineforening klokken 08.30 også accepterede sparekravene fra SAS, stod det klart, at de danske stewardesser og stewarder sad med SAS fremtid i hænderne.

»Vi skal i mål. Det er helt afgørende for selskabet. Det er forudsætningen for, at vi kan gennemføre vores plan«, fastslog koncernchef Rickard Gustafson.