Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





SAS-ledelsen bombarderede medarbejdere med trusler
Ultimatum. Administrerende direktør Rickard Gustafson udtrykte i går stor glæde over, at alle foreninger har underskrevet nye aftaler, som led i spareplanen hos SAS, der ifølge ham ellers var gået en sikker konkurs i møde. - Foto: JENS DRESLING
Hårde forhandlingsmetoder kan give bagslag i SAS, siger arbejdsmarkedspsykolog.
Seneste Nyt
Navne
Seneste TV
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Som et våben i kampen for at få gennemført den planlagte spareplan, bombarderede ledelsen i SAS medarbejderne med breve, email og sms'er, som understregede situationens alvor og en mulig konkurs.
Det fortæller flere kilder tæt på forhandlerne.
Ledelsen har på den måde lagt et hårdt pres på både medarbejdere og faglige organisationer for at få dem til at sige ja til en ny overenskomst, hvor SAS ikke har givet sig en milimeter i forhold til det oprindelige udspil.
LÆS OGSÅ Fritz Schur: Tidspres gav hårde SAS-forhandlinger
Fik ildevarslende beskeder fra ledelsen
»Jeg vil være meget tydelig over for jer. Denne plan er helt afgørende for SAS' overlevelse(...) Siger vi nej til planen, så går SAS mod en afvikling«, lød det fra koncernchef Rickard Gustafson i et brev, alle medarbejdere modtog 12. november.
Senere kom flere sms'er med advarsler om, at pressen interesserede sig for krisen i SAS, og en opfordring om at undgå pressen, hvilket blev opfattet som en trussel mod at udtale sig, skriver en kabineansat i svenske expressen.se.
LÆS OGSÅ Analytiker: SAS vil blive udfordret på langdistance-indtægterne
»Vi har frem til på søndag, så mødes bestyrelsen for at afgøre, om forudsætningerne for at føre SAS videre er på plads«, skrev koncernchef Rickard Gustafson 16. november i en email.
»Jeg spørger mig selv, hvorfor han skriver dette brev. Vil han have, at jeg skal presse mit fagforbund til at vige?«, skriver den kabineansatte.
I sidste ende blev medarbejderne opfordret til at have penge med, når de skulle ud og flyve, så de kunne komme hjem, hvis selskabet gik konkurs i mellemtiden.
Psykisk belastende for medarbejderne
»Når ledelsen går direkte til medarbejderne og presser dem på den måde, stiller det medarbejderne i en utroligt svær situation«, siger arbejdsmarkedspsykolog Janne Hertz tidligere tilknyttet arbejdsmedicinsk klinik på Aarhus Universitetshospital til politiken.dk.
Hun forklarer, at den klassiske forhandlingssituation med medarbejderne i konflikt mod arbejdsgiveren bliver til et dilemma inden i hver enkelt medarbejder, fordi medarbejderen pludselig selv står med ansvaret for firmaets fremtid.
»De økonomiske problemer i SAS bliver til alles problem, og det sætter medarbejderne i en kompleks psykisk situation, hvor det kommer til at handle om overlevelse frem for forhandling«, siger hun.
Pres.
Medarbejderne har under forhandlingerne været udsat for et hårdt pres, som ifølge Janne Hertz kan give varige men. Arkivfoto: Jens Dresling
»Det er en klassisk opskrift på stress, som kan komme til at koste selskabet sygedage og følgesymptomer som udmattelse og manglende overskud blandt medarbejderne«, siger Janne Hertz.
Hun mener, at man efter sådan et forløb, som SAS-medarbejderne har været i, risikerer at miste tilliden - ikke bare til ledelsen - men til sig selv.
»Man bliver uoplagt, mister sit overskud, sin lyst og sin energi. Og i sidste ende bliver folk jo vrede. De finder en anden måde at presse ledelsen på som for eksempel ved ikke at udføre sit arbejde så godt som før. De identificerer sig ikke længere med jobbet«, siger Janne Hertz.
Vist ind i et mørkt rum
Også de faglige organisationer har oplevet en for dem helt usædvanlig hård håndtering af krisen fra ledelsens side.
Ordføreren for de norske piloter, Jens Lippenstad, beskriver, hvordan han oplevede forhandlingerne.
LÆS OGSÅ Godt to milliarder mangler: SAS er langtfra reddet
»Jeg blev hevet ind i et mørkt rum, alene med de fire-fem øverste ledere i SAS, givet en færdigt formuleret aftale og en pen. Det var en helt ekstrem situation. Jeg har aldrig oplevet noget lignende«, siger han til norske E24.
Ender i 'det vilde vest'
Også den svenske forening 'Unionen', som har forhandlet på vegne af det svenske kabinepersonale, mener, at SAS har håndteret krisen og forhandlingerne uhørt dårligt.
Cecilia Fahlberg, forbundsordfører, udtrykte i et interview på svensk TV 4 stor bekymring for metoden, SAS har anvendt, for at få sin spareplan igennem, hvor de helt er styret udenom den sædvanlige praksis for overenskomstforhandlinger.
»Jeg føler en enorm vrede og uro over det her. Hvis andre firmaer bliver inspireret af SAS, så ender det i det rene vilde vesten«, sagde hun.
Sören Skog, viceordfører i den svenske pilotforening har heller ikke oplevet noget lignende.
»SAS's varemærke har fået nogle brune pletter af det her«, siger han til TV 4.
Se også
Tornadoer sønderriver Oklahoma
'Det der skete i 'Twister' var ret præcist', siger indbygger.
33-årig mand slipper fra blodigt drikkelag med livet i behold
Knivoffer er uden for livsfare. To mænd og to kvinder anholdt.
Sommervarmen vender Danmark ryggen
Nej tak: Se 10 gode fisk og skaldyr, som vi sender ud af Danmark
Danmark har EU's største og mest alsidige fiskeri. Men vi gider ikke selv spise meget andet end torsk, rødspætter og importeret laks.
Der er kun én hue, den er rød
Nadal tilbage i topform: Det er en drøm
TV-redaktøren efter grandprixsejr: Nu begynder spekulationerne og konflikterne
Det show Danmark leverede i Parken i 2001, gik ikke over i eventhistorien.
Sjældent interview med Assad: Jeg er kommet for at blive
Ung texaner opfinder sin egen Iron Man-arm
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Erhverv
Seneste Erhverv
Seneste TV Erhverv
22. jan. KL. 17.05 TV Erhvervsredaktør: Danske bank tjener for lidt
19. dec. KL. 16.16 TV »Hvorfor skal alles skattebetalinger ikke offentliggøres?«
20. nov. KL. 11.19 TV Nu bliver bildækkene snart intelligente
19. nov. KL. 12.12 TV Økonomiredaktør: SAS lever videre - for nu
19. nov. KL. 10.17 TV Her møder SAS-topchefen pressen under forhandlingerne
Basim og Blachman værter på næste års internationale Melodigrandprix
Din nabos musikanlæg