Huller i hækken kureres ved at skære ned til næsten ingenting. Om få år vil hækken være hulfri. Vores ca. ti år gamle bøgehæk bliver stadigt tykkere og er vel nu ca. en meter bred. Efter at den er blevet så bred, har den fået en tilbøjelighed til at danne 'huller' imellem bladene, hvor den tidligere var helt tæt.
Endvidere begynder den på grund af sin bredde nu at skabe pladsproblemer (hækken står langs vores indkørsel og står i øvrigt op imod et flethegn, således at den kun kan klippes fra den ene side).
Kan man klippe hækken smallere uden at beskadige den, og i bekræftende fald: på hvilket tidspunkt af året skal en sådan ekstraordinær klipning foregå?
Søren Lund RasmussenSvar: Ja, det kan du. Og du kan gøre det fra nu af og det næste halve år, (er det ikke dejligt). En bøgehæk (og næsten alle andre hække) kan sagtens tåle at blive skåret kraftigt tilbage, hvad enten det er i bredden eller i højden. Få fat i et godt ørnenæb plus en beskæresaks og brug en eller flere vinter-lørdage på at skære din bøgehæk helt ind til næsten ingenting. Det vil se dumt ud, men vær forvisset om, at hækken næste forår reagerer ved at sende masser af nye skud ud overalt på de gamle grene. År 2002 vil ikke blive så tæt og smukt som de andre år, men allerede fra 2003 vil du have en smal og tæt bøgehæk helt uden huller. Er det ikke fantastisk!
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Det var »punkrock«. Men nu er troen på Donald Trump begyndt at slå revner
-
Google kalder det den største ændring i 25 år. Og den skaber stor bekymring
-
Professor ser flere grunde til, at mange vil forlade arbejdslivet før pensionsalderen
-
Alt er skønt ved feriecenteret, indtil børnene opdager et rum, der er gemt lidt væk
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
50 år
Han var ikke selv nogen god pianist. Men hendes udgivelse er en bedrift
Lyt til artiklenLæst op af Thomas Michelsen
00:00
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Rasmus Tækker




























