Efter næsten ti års kamp er det australske luksusbordel Daily Planet som det første af sin art i verden blevet børsnoteret. Mere end 1,4 mio. aktier skiftede ejere på den første handelsdag, hvor aktierne steg med godt 110 procent. For der er penge i sex. Så enkel lyder forklaringen bag det australske bordels indtog på aktiemarkedet. Ordene kommer fra den berømte bordelmutter Heidi Fleiss, som er blevet fløjet ind fra Hollywood for at stå for lanceringen af det australske bordel. Bordel med 18 rum Daily Planet er Australiens største bordel og i en klasse for sig: Med 18 rum i en enorm villa i udkanten af Melbourne tilbyder bordellet escortservice helt efter kundens smag. Bordellet har således indrettet alle rum efter særlige temaer og kan blandt andet tilbyde en hed nat i 'Xanadu' eller 'Venus' i selskab med damer, spabade og andre eksotiske og erotiske fornøjelser. Netop værelserne i Daily Planet har været en afgørende brik i spillet om at indtage aktiemarkedet. I håbet om at kunne forhindre virksomheder som Daily Planet i at blive allemandseje indførte den australske regering i 1994 en lov, som forbød australske borgere at tjene penge på 'amoralske forretninger'. Betalingen bliver delt i to Den lov har Daily Planet nu fundet en vej udenom: Når forlystelserne i Venus, Xanadu eller et af de andre rum er ovre, bliver betalingen delt i to: En del af pengene går til escortpigen, og en del går til udlejningsejendommen Daily Planet. Kunden betaler altså for at leje værelset af Daily Planet, som derfor ikke er et bordel, men nærmere et hotel. Og de pæne australske borgere, som køber aktierne, har investeret i en udlejningsejendom. »Det, som Daily Planet gør, er virkelig fremadsynet. Det er det første børsnoterede bordel i verden, og det er en sikker investering«, fastslog Heidi Fleiss.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Allerede 12 sekunder inde i PR-videoen begår selvkørende Tesla første fejl i københavnsk gade – men det bliver værre endnu
-
»Gigantisk hykleri«: Pia Olsen Dyhrs ansættelse af ny rådgiver rejser voldsom intern kritik i SF
-
»Jeg kan ikke vente med at komme tilbage«: René Redzepi afslører ny plan for Noma
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Hun kan sit kram
-
Selverklæret bonderøv: »Jeg kan nogle gange fristes til at tænke: 'Hvad i alverden laver alle de højtuddannede'?«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Hedebo Olsen
Interview
Leder af Christian Jensen




























