Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 9. sep. 2009 KL. 17.30

Djøf-ansatte knokler mere og mere

De privatansatte Djøf-medlemmer, blandt andet økonomer og jurister, oplever et stærkt stigende arbejdspres. Grænsen er nået, mener professor.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Jurister og økonomer, der er ansat i det private erhvervsliv, oplever et stærkt stigende arbejdspres.

Næsten halvdelen af dem har det seneste år oplevet at få en arbejdsuge, der er mindst tre timer længer, end den plejer at være.

Det viser en undersøgelse blandt 1.346 Djøf-medlemmer under 40 år, som fagforbundet Djøf har gennemført.

Offentligt ansatte heller ikke gået fri
»Det er bekymrende, men det kommer ikke bag på os, for det er den virkelighed, vi hører fra medlemmerne«, siger Helene Rafn, chefkonsulent i Djøf, til fagforbundets blad, Djøf-bladet.

De offentligt ansatte Djøf-medlemmer er heller ikke gået fri. Her har næsten hver tredje lagt en ekstra arbejdsindsats på mindst tre timer om ugen det seneste år.

De større arbejdsbyrder er kommet for at blive - og tendensen har fået et ekstra nøk med finanskrisen. Det vurderer arbejdsmarkedsforsker og professor Henning Jørgensen, Center for Arbejdsmarkedsforskning, Aalborg Universitet.

»Virksomheder, både offentlige og private, har indrettet sig med en mindre kernearbejdsstyrke, og medarbejderne bliver til stadighed mødt med øgede produktivitets- og effektivitetskrav. Og jo mere krisen kradser, jo mere aggressive bliver arbejdsgiverne«, siger Henning Jørgensen til bladet.

Sværere for de ansatte at sige fra
Tilsyneladende er det også blevet sværere for de ansatte at sige fra, blandt andet fordi nye job ikke sådan lige er til at få.

Henning Jørgensen mener, at arbejdspresset nu må stoppe.

»Det er på høje tid med en alvorlig snak om, hvordan man fordeler arbejdet på en fornuftig måde. Det, der sker nu, kan sammenlignes med en trillebør. Man hælder en skovfuld på og en til og en til, og når den også kan tage den, så tager vi lige en til og en til. Men til sidst bryder trillebøren altså sammen«, siger Henning Jørgensen til Djøf-bladet.

ritzau

Annonce
Annoncer
Penge & Bolig
25. maj. KL. 12.48

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Det arabiske oprør
25. maj. KL. 11.37
Mordforsøg. Blandt andet Syriens forsvarsminister Daoud Rajha, som står til højre for præsident Assad i midten, blev ifølge de israelske kilder forgiftet. Billedet er et arkivbillede fra 2011. - Foto: HO/AP

Israel: Assads topfolk forgiftet af syrisk modstandshær

Assads svoger og flere ministre blev forgiftet via maden til et krisemøde.

Fotografier
25. maj. KL. 10.56
Islands Brygge - Foto: Peter Hove Olesen

98 ton skrald i gaderne. Om ugen.

Københavns Kommune bruger hvert år 100 millioner kroner på at fjerne affald fra hovedstadens gader. Mængden af papiraffald er næsten tredoblet på to år. De ansatte i byens parker og anlæg bruger i sommermånederne 80 procent af tiden på at samle affald.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
festival. Öresundsfestival har klart det bedste program af de to festivaler - med blandt andre den danske gadedreng Lukas Graham i line-uppet. - Foto: MOGENS FLINDT (arkiv)
25. maj. KL. 12.01

Guide: Øresundsfestivalen vs. Vesterbro Festival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe